Wskazania do stosowania Euthyrox w ciąży i poziom TSH

mpje tsh przed zajściem w ciąze wynosiło 2,56. kiedy zaszłam w ciążr lekrz kazał brać euthyroks i biorę. jestem w 10 tyg. trafiłam ostatnio do innego lekarza i powiedział że nie powinnm brać leku i ze tsh jest dobre. czy powinnanm brać euthyroks i obniżyć tsh? czy to nie zaszkodzi dziecku i mnie? prosze o odpowiedz. dziekuje.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powinna Pani oznaczyć TSH w ciąży i na podstawie wyniku lekarz powinien zmodyfikować dawkę Euthyroxu (o ile lek jest w ogóle potrzebny). Rutynowo nie ustala się suplementacji hormonalnej ciężarnej na podstawie wyników sprzed ciąży, tylko aktualnych wyników badań.
Przy suplementacji, TSH powinno być oznaczane każdorazowo wraz z kontrolną morfologią krwi.
Jednakże faktycznie ciąża predysponuje do niedoczynności i w ciąży bezpieczniej jest utrzymywać niskie poziomy TSH.