Wskazania do wszczepienia bajpasów u 82-latka

Mój dziadek, 82 lata, miał wczoraj badanie kardiografię, niestety stwierdzono że żyły są w bardzo złym stanie... potrzebna jest konsultacja kardiochirurga na którą trzeba czekać tydzień, czy bajpasy to jedyne rozwiązanie, czy serce da rade wytrzymać narkozę?

Witam!
Zabieg założenia tzw. by-passów odbywa się najczęściej w tzw. krążeniu pozaustrojowym, także krążenie jest w tym rodzaju zabiegu wyłączane. Są też takie ośrodki, które wykonują to na bijącym sercu za pomocą aparatu octopus, ale wskazania określa kardiochirurg. Serce jest wyłączane z krążenia, także zasadne jest raczej pytanie, czy serce wytrzyma zabieg, a nie znieczulenie. Na to pytanie niestety nie potrafię odpowiedzieć. Są takie osoby, które przechodzą przez ten zabieg bez powikłań, ale są też takie osoby i niestety takimi się zajmujemy, które są długotrwale leczone w oddziale intensywnej terapii.
Pozdrawiam.