Wskazania do wykonania testów genetycznych na obecność genów BRCA1 i 2

Witam, w jakich przypadkach zaleca się testy genetyczne związane z genami brca1 i2? niedawno dowiedziałam się, że siostra mojego dziadka( ojca mamy) zmarła na raka piersi w 50 r.z Pracowała w instytucieChemii, miała kontakt z ciężkimi substancjam i długo stosowała doustnie hormony.jej córkachoruje na raka piersi. Matka mojego dziadka oraz wspomnianej jego siostry zmarła w wieku80 lat, wiadomo, ze w wieku 50 lat przechodziła operację i chorowała, niewiadomo na co i czy to był rak piersi.

Obecnie wskazania do wykonania najczęstszych mutacji w genie BRCA1/BRCA2 i mutacji w genach CHEK są dość szerokie. Najczęściej badania genetyczne wykonuje się u osoby, u której rozpoznano raka piersi z istniejącym obciążeniem rodzinnym rakiem piersi ( a także innymi nowotworami). Po stwierdzeniu określonego błędu wykonuje się badania u pozostałych członków rodziny.
W Pani przypadku ( mam rozumieć, że chorująca osoba nie miała badań genetycznych i nie zamierza ich wykonać) może się Pani udać do Poradni Genetycznej i wykonać badania niestety odpłatnie.