MPV poniżej normy - czy jest się czym martwić?

Witam, mam 20-miesięcznego synka, dość często choruje na zapalenie oskrzeli, ogółem jest na P***. Ostatnio robiłam mu morfologię i niepokoi mnie mpv poniżej normy, czyli 8,6, i takie wyniki ma już od pół roku. Czy mam się nie niepokoić? Jakie badania powinnam wykonać żeby sprawdzić dokładnie czym spowodowane jest mpv poniżej normy? Co może oznaczać zbyt niski poziom MPV? Z kim mogłabym skonsultować ten wynik badania? Czy może być tak, że syn po prostu ma mpv poniżej normy? Bardzo się martwię tymi wynikami. Nie wiem już co mam robić, jakie badania wykonać i do kogo się zgłosić żeby sprawdzić skąd wziął się taki wynik mpv poniżej normy. Czym w ogóle jest czynnik MPV? Jaki ma wpływ na zdrowie? Z czym jest związany i czy jego niski poziom może oznaczać coś złego. Z góry dziękuje za odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Serdecznie pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Niestety, podanie jednego parametru z pojedynczego badania morfologii krwi obwodowej nie daje żadnych szans na prawidłową interpretację.

Jedyne, co mogę zrobić, to wyjaśnić znaczenie wskaźnika MPV, czyli średniej objętości płytki krwi. Jest to wskaźnik, który najczęściej interpretuje się w połączeniu z liczbą płytek krwi oraz z innymi parametramii morfologii. Pozwala on łatwiej ustalić przyczynę małopłytkowości lub nadpłytkowości. Znaczenie diagnostyczne mają duże (powyżej 12 fl) i bardzo duże płytki, które występują w niektórych małopłytkowościach. Każde labolatorium ma swoje normy jednakże ogólnie przyjmuje się od 7,5 fl do 10,5 fl, tak więc przytoczony wynik mieści się jak najbardziej w granicach normy. Ale nawet, jeśli by się nie mieścił, przy prawidłowej ilości płytek i pozostałych parametrach - nie ma powodu do niepokoju.