Współżycie a antykoncepcja - czy jestem zabezpieczona podczas 7-dniowej przerwy?

Witam, proszę o pomoc. Wczoraj współżyłam z chłopakiem bez zabezpieczenia (skończył w środku). Od roku regularnie biorę Y*** (dziś mam do wzięcia ostatnia tabletkę z opakowania). Czy powinnam zacząć od razu następne opakowanie, czy mogę być spokojna i zrobić od jutra zalecaną siedmiodniową przerwę? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W czasie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcja jest zachowana, jeżeli tabletki były przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Nie trzeba wtedy stosować dodatkowych metod antykoncepcji. Może Pani bez obaw zrobić siedmiodniową przerwę.

Tabletki antykoncepcyjne należą obecnie do najbardziej skutecznych i najchętniej stosowanych środków antykoncepcyjnych.
Skuteczność metody jest określana na podstawie, tzw. wskaźnika Pearla (ilość ciąż, które wystąpiły u 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok). Dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, takich jakie Pani stosuje, przy skrupulatnym przestrzeganiu reguł stosowania współczynnik ten wynosi 0,1-0,2. Natomiast przy niepełnym stosowaniu się do zaleceń 6-8 (6-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody).

Pozdrawiam serdecznie!