Współżycie po zabiegu łyżeczkowania macicy

Mam pytanie odnośnie współżycia po łyżeczkowaniu: od kiedy można? Mam 41 lat. Ostatnią miesiączkę miałam 7.03.2010 r., dostałam ją po prawie 2 miesiącach braku okresu (poprzednia 03.01.2010 r.). Przez tydzień miałam obfite plamienie z dość nieprzyjemnym zapachem. Następnie wystąpiło krwawienie ze skrzepami. Lekarz stwierdził u mnie zapalenie macicy, prawdopodobnie od wkładki wewnątrzmacicznej (założona była 3 lata i 3 miesiące temu). We wtorek miałam zabieg, do niedzieli krwawiłam. Przyjmuję lekarstwa: antybiotyk N******** (dzisiaj, tzn. w niedzielę, wezmę ostatnią 6 tabletkę), przeciwkrwotoczne H******** (3 razy dziennie po 2 tabl.), oraz hemostatyczne C*********** (3 razy dziennie po 2 tabl.). Z innych objawów to bolą mnie piersi i troszkę brzuch. Pozdrawiam, Aleksia

Witam!

Przyjmuje się, że po zabiegu łyżeczkowania ze współżyciem należy poczekać 4-6 tygodni, co zwykle zbiega się w czasie z pojawieniem się pierwszej miesiączki po zabiegu.

Jeżeli po tym czasie nie będą występować żadne dolegliwości bólowe ani nieprawidłowe (poza miesiączką) krwawienia z dróg rodnych, może Pani rozpocząć współżycie płciowe. Należy wówczas pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed ciążą. Po zabiegu łyżeczkowania z ciążą trzeba poczekać co najmniej 3 miesiące.