Wszyscy dogadują, że jestem gruba... Mogę mieć nadwagę, gdy mam wzrostu 168 cm i ważę 63 kg?

Strasznie mam grube uda i brzuch... już nawet rodzice zabraniają mi wchodzić do kuchni. Strasznie często jem, mam nadmierny apetyt. Przez połowę wakacji codziennie biegałam, ale zaraz po biegu się obżerałam. Chciałabym to zmienić. Mam 14 lat... i mama powiedziała, że w tym wieku nie mogę sie odchudzać... Co mam zrobić? Pomocy...
14 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wynosi 22.34. Masz prawidłową masę ciała (obszar między 75 a 90 centylem).

Zasady dla Ciebie to:
- UNORMOWANIE pór posiłków (optymalna ilość to 5 posiłków w ciągu dnia, co około 3 godziny),
- UNIKANIE słodyczy, żywności typu fast food, kolorowych i słodzonych napojów,
- SYSTEMATYCZNOŚĆ w podejmowaniu aktywności fizycznej,
Masę ciała unormuj poprzez aktywność fizyczną i unikanie niezdrowej żywności. Zwiększ także spożycie warzyw.

Dieta odchudzająca nie jest wskazana w Twoim przypadku ponieważ:
- masz prawidłową masę ciała,
- Twój organizm ciągle się rozwija i potrzebuje energii do tego procesu,
- nadal się uczysz, a dieta o organiczonej ilości kalorii mogłaby powodować problemy z koncentracją.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych,
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Nadmiernym przyrostom masy ciała zapobiegniesz unikając niezdrowej żywności i podejmując regularny wysiłek fizyczny.

POZDRAWIAM