Wtórny brak miesiączki - jakie są przyczyny?

Witam. Mam 18 lat i od jakiegoś czasu już w miarę regularnie miesiączkuję. Obecnie powinnam dostać okresu już kilka dni temu. Mam objawy miesiączki, tj. bóle menstruacyjne, i to nawet silne, wahania nastroju. Uprzedzam, że ciąża jest wykluczona.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wtórny brak miesiączki to sytuacja, kiedy u kobiety dotąd regularnie miesiączkującej przez okres co najmniej 3 cykli nie występuje krwawienie. Wśród przyczyn mogą znajdować się:
1. Stres i intensywne ćwiczenia fizyczne.
2. Podwyższenie stężenia prolaktyny. Może być czynnościowe (bez zmian morfologicznych w przysadce) lub na podłożu guza wydzielającego prolaktynę.
3. Zażywane  leki (m.in. przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, niektóre leki przeciwko nadciśnieniu).
4. Zaburzenia owulacji.
5. Rzadko po stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych może pojawić się zatrzymanie regularnych krwawień przez kilka miesięcy.
6. Intensywne odchudzanie.
7. Zaburzenia czynności tarczycy.
Oznacza to, że powinna Pani cierpliwie poczekać. Jeżeli miesiączka nie pojawi się przez 3 kolejne cykle, konieczna będzie dokładna diagnostyka weryfikująca przyczynę braku miesiączki.