Wyciekanie moczu po zakończeniu mikcji

Witam! Za tydzień kończę 20 lat. Mój problem polega na tym, że po oddaniu moczu, gdy opróżnię pęcherz, zawsze leci mi jeszcze około 20 dużych kropel moczu. Jest to bardzo niekomfortowe, ciężko jest wtedy utrzymać prawidłową higienę prącia. Martwię się tym, ponieważ jestem młody i boję się że może być to problem z prostatą. Nie odczuwam żadnych bóli w okolicach lędźwi, częstotliwość oddawania moczu jest normalna, nie mam także uczucia nie do końca opróżnionego pęcherza. Po prostu po oddaniu moczu kiedy czuję że to koniec, leci dużo kropel. Jak sobie z tym poradzić? Moją wrodzoną wadą jest jedna nerka zrośnięta biegunowo z drugą. USG wykonywane około 5 lat temu nie wykazało jakichkolwiek problemów odnoście układu moczowo-płciowego.

Witam! Przyczyn wyciekania moczu po zakończeniu mikcji może być wiele. Wśród przyczyn znajdują się min. pomikcyjne zaleganie moczu (niewielkie ilości do mogą być odczuwane), uchyłek cewki moczowej lub czynnościowe zaburzenia zwieracza cewki, a oprócz tego zakażenia układu moczowego. USG jamy brzusznej niestety nie obrazuje w całości dróg moczowych i na podstawie tylko tego badania nie można wykluczyć wad w niższych piętrach układu moczowego. Proponuję zgłosić się do urologa w celu zbadania Pana oraz zlecenia ewentualnych badań dodatkowych np. badania ogólnego moczu, cystouretrografii mikcyjnej czy badania urodynamicznego. Tylko całościowe spojrzenie na problemu może pozwolić ustalić przyczynę problemu. W przypadku obecności jednej wady wrodzonej zawsze należy wykazać czujność pod kątem obecności ewentualnych dodatkowych wad. Dlatego zachęcam do wizyty u urologa. Pozdrawiam serdecznie!