Wydłużenie cyklu a wyznaczenie dni płodnych

Witam! W sierpniu powinnam dostać okres 23 a dostałam 26 .Zawsze mam regularnie co 28 dni . Okres trwał wyjątkowo długo bo aż 6 dni (zawsze trwa od 3-4). Jak obliczyć dni płodne i kiedy występuje owulacja skoro się cykl zmienił? Kiedy najlepiej się starać o dziecko w jakich dniach?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Generalnie zasada jest taka: Metoda kalendarzowa polega na ocenie najdłuższego i najkrótszego cyklu w ciągu ostatnich 6miesięcy. jej istota opiera się na względnie stałej 14dniowej fazie lutealnej w cyklu miesiecznym. Wyznaczanie poczatku okresu płodnego polega na odjęciu 18dni od najkrótszego z cykli a końca tego okresu poprzez`odjęcie 11 dni od najdłuższego z cykli. Niestety w praktyce ta metoda jest bardzo zawodna i przy nieregularnych cyklach miesiecznych polecam inne metody