Wydzielina z pochwy w 9. miesiącu ciąży. Czy powinnam się niepokoić?

Witam! Za tydzień mam wyznaczony termin porodu, zaobserwowałam przezroczystą, lekko klejącą się wydzielinę z pochwy. Cały dzień też odczuwam ból koło pępka. Ruchy dziecka są prawidłowe, takie jak zawsze. Czy to może być coś groźnego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli nie obserwuje Pani upławów o przykrym zapachu, to nie ma powodu do niepokoju.

Bardzo prawdopodobne, że zaobserwowana przez Panią wydzielina jest czopem śluzowym. Pochodzi on z szyjki macicy, w której znajduje się przez całą ciążę i wydostaje się w różnym czasie przed porodem (czasem nawet dopiero w trakcie porodu). Ma on za zadanie chronić dziecko przed infekcjami wstępującymi z pochwy.

Ból w okolicy pępka, ponieważ nie był bardzo silny lub rozlany i - jak rozumiem - nie towarzyszyły mu skurcze macicy, mógł pochdzić z przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam serdecznie!