Wykrycie chłoniaka a szansa wyleczenia

U mojej mamy stwierdzono: wezel chlonny (3,4x1,7x1,8cm) z naciekiem chloniaka plaszcza MCL, postac klasyczna, zajecie wezla typu mantle zone. Immunohistochemicznie: CD20+, cyclin D1+, bcl2+, CD3-, CD138-, CD23+ w resztkach osrodkow rozmnazania oraz w czesci komorek nowotworowych. MIB (+) w okolo 10% Przeczytalam o tym typie chloniaka ale nie rozumiem tych wszystkich wskaznikow i co one oznaczaja dla pacjena, czy jest jakas szansa na wyleczenie, czy tylko przy odrobinie sczescia 5 lat zycia
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Chłoniak z komórek płaszcza jest rzadkim podtypem chłoniaka nieziarniczego B-komórkowego. Chorobę cechuje agresywny przebieg kliniczny z wysokim odsetkiem nawrotów i medianą przeżycia 3–5 lat. Dotychczas nie określono standardu leczenia tego chłoniaka. Średni czas przeżycia jest krótszy, niż w innych chłoniakach o powolnym przebiegu. Najlepiej rokuje podtyp guzkowy. Z uwagi na krótki czas przeżycia i nieuchronne nawroty choroby, mimo początkowo wysokiego odsetka remisji, chłoniak z komórek płaszcza umieszczany jest w grupie o pośrednim ryzyku. Te enigmatyczne wskaźniki oznaczają jego dokładny fenotyp czyli mówiąc prościej określają jego konkretny rodzaj. Należy być teraz pod stałą kontrola onkologa lub hematologa.