Wymiana baterii w rozruszniku serca

Pacjent ma 60latdawno wszczepiony rozrusznik z wymianą baterii,teraz traci przytomnosc lekarz powiedział ze jego elektrody już nie działaja ,jeszcze znalezli mu jakąs dziure czy pęknięcie w sercu.Za kilka dni ma miec zabiegi ale aż trzy i jak wyciągną te zużytą elektrodę?Jakie jest ryzyko i jakie powikłania .Dziekuję.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, kolejne zabiegi obarczone są z reguły wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Bez znajomości stanu chorego i wglądu w dokumentację medyczną nie jestem w stanie podać żadnych bardziej szczegółowych informacji. Jednak, jeżeli lekarze decydują się na zabieg, to ryzyko zabiegu jest najprawdopodobniej niższe, niż ryzyko pozostawienia pacjenta z niedziałającym stymulatorem serca.