Wymiary dziecka w piątym tygodniu ciąży

Witam!

Jestem w 6 tygodniu ciąży. Badanie USG miałam dnia 08.08.12 (ostatnia miesiączka 28.06.12). Podaję wymiary: CRL 3,4 mm GS 13,9 mm. USG robione było przy użyciu starszej maszyny Toshiba. Mój lekarz tylko takim dysponował w swoim gabinecie. Proszę napisać czy wszystkie wymiary są prawidłowe. Będę wdzięczna za ich analizę. Pozdrawiam, Ania lat 38.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wymiary zarówno pęcherzyka ciążowego jak i zarodka odpowiadają przełomowi piątego i szóstego tygodnia ciąży. Tak więc wiek ciąży idealnie koresponduje z datą ostatniej miesiączki, co oznacza, że najprawdopodobniej ciąża rozwija się prawidłowo, a Pani miała owulację w 14 dni od dnia miesiączki. Jeśli nawet wymiary nie pokrywałyby się z datą miesiączki, to nie wskazuje to zwykle na nieprawidłowy rozwój ciąży, a na przesunięcie owulacji w stosunku do miesiączki od "książkowych" 14 dni. Na tym etapie ciąży duże znaczenie diagnostyczne ma zaobserwowanie pracy serca dziecka, które powinno być możliwe, gdy zarodek przekroczy 5 mm. W Pani przypadku było więc o te dwa dni za wcześnie na zobrazowanie tętna. Jednak prawidłowe wymiary i zaobserwowanie samego zarodka są dobrym prognostykiem.

Pozdrawiam serdecznie!