Wymiary węzłów chłonnych i podejrzenie limfadenopatii

Witam. Nie dawno zostałem wypisany ze szpitala z podejrzeniem limfadenopatii, aczkolwiek lekarz po wszystkich badaniach stwierdził, że wszystkie wyniki są w normie. Węzły były powiększone od infekcji. Chciałbym się zapytać, czy następujące wymiary to zdrowe węzły, czy jednak nie? 19x 4mm / 14 x 4mm / 14 x 3,5 mm / 9,5 x3mm / 5,5 x 2,7mm Ponoć wymiary normy to od 2mm do 10mm, natomiast co oznacza ta pierwsza cyfra? To również jest rozmiar, który akurat przekracza normę czy co to jest?

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Wymiary węzłów chłonnych podawane są w dwóch płaszczyznach (długość, szerokość). Norma wymiaru to 10 mm. Jeśli lekarz ocenił, że powiększenie węzłów jest o podłożu infekcyjnym to nie jest to wskazanie do wykonywania innych badań, np. biopsji węzła. Proponuję zastosować się do zaleceń, który uzyskał Pan od lekarza prowadzącego.