Wymioty a antykoncepcja

Witam, Czy tabletka (yasminelle) zażyta a następnie zwymiotowana po 2.5 godzinie daje jaką kolwiek ochronę? W jakim stopniu została ona już wchłonięta i jakie jest ryzyko ewentualnej ciąży? Dodam że była to 3 tabletka z nowego opakowania, a przyjęcie kolejnej tabletki odbyło się o zwykłej porze następnego dnia.
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W takich sytuacjach zawsze należy postępować tak jak zaleca producent w ulotce dołączonej do opakowania - załączam cytaty:
"Jeżeli wymioty wystąpiły w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki lub wystąpiła nasilona biegunka, istnieje ryzyko, że substancje czynne z tabletki nie zostały całkowicie wchłonięte do organizmu. Sytuacja jest podobna do zapomnienia tabletki."
"Należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to, że trzeba przyjąć dwie tabletki na raz. Kolejne tabletki znowu należy przyjmować o zwykłej porze i stosować dodatkowe zabezpieczenia, na przykład prezerwatywy, przez następne 7 dni. Jeżeli odbyło się stosunek w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje ryzyko ciąży. W takim przypadku, należy skontaktować się ze swoim lekarzem."