Wynik badań a podejrzenie niewydolności nerek

Witam, Proszę o interpretacje, poniższych wyników. Zdaję sobie sprawę, że powinien zrobić to lekarz kierujący na badania jednak wizyta mamy dopiero w piątek. eGFR 48,23 czy oznacza to niewydolność nerek? W jakim stopniu? czy zawsze w takim przypadku kończy się to dializami, a następnie przeszczepem nerki? Co oznacza podwyższony mocznik prawie dwukrotnie (71)? Dodam, że kreatynina w górnej granicy normy (12). Proszę o odpowiedź, ponieważ bardzo się martwię.

Witam! Wskaźnik eGFR rzeczywiście jest obniżony, co świadczy o tzw. przewlekłej chorobie nerek. W większości przypadków nie doprowadzona ona do skrajnej niewydolności nerek, kończącej się dializami lub przeszczepem. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie czynnika który w największym stopniu przyczynił się do powstania choroby (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układowe) oraz wdrożenie odpowiedniego, celowanego leczenia.