Wynik badań a podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego

Poroniłam 3 razy w 7,10 i 20tc. Białko S - 56% - normy okreslone 58-128 Białko C - 124% - normy okreslone 70-140 Antytrombina III - 112% - normy 80-120 P-ciala p/beta2 glikoproteinie 1 IgG 3,6 RU/ml - normy <20 IgM 26 - normy <20 Czy na podstawie tych wynikow mozna stwierdzic u mnie zespol antyfosfolipidowy? Ostatnio nie dostalam odpowiedzi na to pytanie dlatego pytam ponownie. Czekam na wizyte u lekarza, ale bardzo sie denerwuje dlatego pytam tutaj. Dziekuje za odpowiedz.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Proszę cierpliwie poczekać na wizytę u lekarza prowadzącego, który zinterpretuje wyniki.

Na podstawie opisanych wyników nie można jeszcze stwierdzić zespołu antyfosfolipidowego (APS). Nie wszystkie wyniki przytaczanych badań dotyczą APS. Np. białka S i C są niezależne od APS, a ich niedobór (nieco za mało białka S) może definiować inny problem, inną tzw trombofilię (choć cały czas jest to podobny "krąg" rozpoznań w kontekście nawracających poronień). Do kompletu badań definiujących APS zaliczają się: p/c p/beta2 glikoproteinie (IgM nieco podwyższone), p/c anty-kardiolipinowe (IgM i IgG), oraz czynnik reumatoidalny. Aby rozpoznać APS trzeba wykazać nieprawidłowe wyniki powyższych, dwukrotnie, czyli z niezależnych, w odstępie czasu, dwóch pobrań krwi. Ponadto, aby różnicować i rozpoznawać patologię układu krzepnięcia, które mogą mieć duże znaczenie z etiopatogenezie nawracających poronień, warto wykonać inne badania: czy jest mutacja typu Leiden w genie czynnika V, mutacja genu MTHFR, inne z panelu APS (jw.).
Radziłbym powtórzyć i uzupełnić badania i z kompletem badań udać się na konsultację hematologa.