Wynik badań hormonalnych oraz stosowanie Bromergon i Spironol

SHBG –86,2 nmol/l (19,8-155,2)wolny testosteron 10.0 pg/ml (1,2–6,6)FAI -2.37 (<7.0) androstendion 8,3 ng/ml (0,7- 3,1) Obraz USG wskazuje jajniki z ok. 12 pęcherzykami 6-7 mm, z tendencją do obwodowego układania się. Obecnie przyjmuje bromergon i spironol. Cykle są regularne,zaproponowano leczenie Yazem i odstawienie w.w. lekow.Proszę o wskazanie wlasciwej formy leczenia. Jaki wplyw ma spironol i bromergon na rozwój płodu w przypadku ciazy?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Przedstawione przez Panią wyniki badań wskazują, że występuje u Pani podwyższone stężenie hormonu o działaniu androgennym-androstendionu. Opis USG wskazuje, że występuje u Pani zbyt duża liczba rosnących w tym samym czasie pęcherzyków jajnikowych.- Pani wyniki mogą wskazywać na istnienienie u Pani zespołu policystycznych jajników. Przedstawiony przez Panią opis choroby nie pozwala niestety na określenie sposobu terapeutycznego. Proszę o konsultację z ginekologiem-endokrynologiem.
Stosowanie sprironolu w okresie ciąży może spowodować wystąpienie wad wrodzonych u płodu, w przypadku bromergonu nie wykazano,aby powodował wady rozwojowe u płodu, ale jego stosowanie spowoduje, że nie wystąpi laktacja.