Wynik badania krwi przy problemach z żelazem

Problemy z żelazem ponad 8 lat (tardyferon pomagał). Ostatnia analiza krwi: Żelazo 9,3 ug/dl WBC 4,7 K/µl NEU 2,59 K/µl NEU% 55,4 % LYMPH 1,48 K/µl LYMP% 31,6 %L MONO 0,28 K/µl MONO %5,9 % EOS 0,21 K/µl EOS% 4,6 % BASO 0,12 K/µl BASO% 2,6 % RBC 4,22 M/µl HGB 7,6 g/dl HCT %26,5 % MCV 62,9 fl MCH 18,1 pg MCH C28,8 g/dl RDW 21,6 % PLT 497 K/µl MPV 7,09 fl Jakie badania zrobić i z kim się konsultować, bo lekarz internista zasugerował poważną chorobę, zlecił kolonoskopię itd.

To znaczna niedokrwistość z niedoboru żelaza. Do pełnego obrazu potrzebne jest badanie TIBC i ferrytyny. Czasem przyczyną są bardzo obfite miesiączki - leczenie żelazem przez rok w takim przypadku - konieczna wizyta u ginekologa. Gdyby przyczyną niedoboru był przewlekły stan zapalny, co podejrzewa lekarz internista, to żelaza podawać nie należy (wtedy TIBC i żelazo są poniżej normy). W przypadku miesiączek byłoby: niskie żelazo, niska ferrytyna, wysokie TIBC i wtedy leczymy żelazem; dobrze jest sprawdzić, czy żelazo wchłania się przy podawaniu doustnym - czasem trzeba podawać je inną drogą.