Wynik badania MR kręgosłupa

Witam, mam 41 lat. Od 10 lat mam bóle pleców miedzy łopatkami, bardziej pod prawą stroną łopatki. Mam problem z oddychaniem, czasami bóle głowy, czasami też w części lędźwiowej. Dwa razy w roku mam rehabilitację, są to masaże, ćwiczenia rozciągające, ID soluks, magnetronik, i miałem zrobione badanie MR. Oto jego wynik: Pogłębiona kifoza piersiowa. Klinowatego kształtu trzonu na szczycie kifozy (TH/8TH9/TH10) z towarzyszącymi osteofitami na krawędziach trzonów oraz obecnością guzków Schmorla w blaszkach granicznych. Pozostałe trzony piersiowe prawidłowej wysokości bez ognisk przebudowy. Dehydratacja oraz obniżenie wysokości krążków. Szerokopodstawne, prawostronne przepukliny jąder miażdżystych krążków Th6/Th7 th7/Th8 oraz przyśrodkowa przepuklina jądra miażdżystego Th8/th9 uciskają worek oponowy oraz brzeżnie modelują brzuszną powierzchnię rdzenia. Na poziomie Th6/Th7 zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych zwężają wymiar p-a kanału kręgowego, uciskając grzbietową powierzchnię worka oponowego. Tylna wypuklina krążka Th10/th11 wraz z osteofitami na tylnych krawędziach trzonów uciska brzeżnie brzuszną powierzchnię rdzenia. Rdzeń piersiowy bez zmian ogniskowych.

Witam serdecznie!

Za występujące u Pana dolegliwości bólowe mogą niestety odpowiadać zmiany, które są opisane w wykonanym badaniu obrazowym. Również należy się spodziewać, że także w okolicy lędźwiowej kręgosłupa za dolegliwości odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe. Opisane zmiany są dość poważne, gdyż powodują wpuklenie worka oponowego oraz modelują rdzeń kręgowy. Z pewnością znajduje się Pan pod opieką neurologa, jednak warto rozważyć konsultację neurochirurgiczną.
Rehabilitacja, a szczególnie systematyczne ćwiczenia również są wskazane.
Natomiast za bóle głowy mogą być odpowiedzialne zmiany w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Zmiany mogą obejmować zarówno struktury kostne jak i tkanki miękkie. Siedzący tryb życia, wiele godzin przed komputerem sprzyjają wystąpieniu objawów.

Oczywiście przyczyny dolegliwości mogą być inne, a bez możliwości badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości, aby postawić pewne rozpoznanie.
Konieczne jest dalsze leczenie pod opieką poradni neurologicznej i rehabilitacyjnej.

Pozdrawiam