Wynik badania MR kręgosłupa
Witam, mam 41 lat. Od 10 lat mam bóle pleców miedzy łopatkami, bardziej pod prawą stroną łopatki. Mam problem z oddychaniem, czasami bóle głowy, czasami też w części lędźwiowej. Dwa razy w roku mam rehabilitację, są to masaże, ćwiczenia rozciągające, ID soluks, magnetronik, i miałem zrobione badanie MR. Oto jego wynik: Pogłębiona kifoza piersiowa. Klinowatego kształtu trzonu na szczycie kifozy (TH/8TH9/TH10) z towarzyszącymi osteofitami na krawędziach trzonów oraz obecnością guzków Schmorla w blaszkach granicznych. Pozostałe trzony piersiowe prawidłowej wysokości bez ognisk przebudowy. Dehydratacja oraz obniżenie wysokości krążków. Szerokopodstawne, prawostronne przepukliny jąder miażdżystych krążków Th6/Th7 th7/Th8 oraz przyśrodkowa przepuklina jądra miażdżystego Th8/th9 uciskają worek oponowy oraz brzeżnie modelują brzuszną powierzchnię rdzenia. Na poziomie Th6/Th7 zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych zwężają wymiar p-a kanału kręgowego, uciskając grzbietową powierzchnię worka oponowego. Tylna wypuklina krążka Th10/th11 wraz z osteofitami na tylnych krawędziach trzonów uciska brzeżnie brzuszną powierzchnię rdzenia. Rdzeń piersiowy bez zmian ogniskowych.

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Antykoncepcja po
Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.
Witam serdecznie!
Za występujące u Pana dolegliwości bólowe mogą niestety odpowiadać zmiany, które są opisane w wykonanym badaniu obrazowym. Również należy się spodziewać, że także w okolicy lędźwiowej kręgosłupa za dolegliwości odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe. Opisane zmiany są dość poważne, gdyż powodują wpuklenie worka oponowego oraz modelują rdzeń kręgowy. Z pewnością znajduje się Pan pod opieką neurologa, jednak warto rozważyć konsultację neurochirurgiczną.
Rehabilitacja, a szczególnie systematyczne ćwiczenia również są wskazane.
Natomiast za bóle głowy mogą być odpowiedzialne zmiany w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Zmiany mogą obejmować zarówno struktury kostne jak i tkanki miękkie. Siedzący tryb życia, wiele godzin przed komputerem sprzyjają wystąpieniu objawów.
Oczywiście przyczyny dolegliwości mogą być inne, a bez możliwości badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości, aby postawić pewne rozpoznanie.
Konieczne jest dalsze leczenie pod opieką poradni neurologicznej i rehabilitacyjnej.
Pozdrawiam