Wynik badania MR kręgosłupa szyjnego

Witam, proszę o interpretację mojego wyniku z RM i o poradę. Opis badania. Wykonano badanie kręgosłupa szyjnego w sekwencjach SE T1, FSE T2,STIR w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tendencją do kyfotycznego ustawienia. Wielopoziomowe obniżenie wysokości i cechy dehydratacji krążków międzykręgowych od C2/C3 do C6/C7. Cechy przebudowy tłuszczowo-obrzękowej części trzonów kręgowych w przyleganiu do krążka C6/C7 - zmiany zwyrodnieniowe typu I/II wg Modica. Na poz. C3/C4 ok. 1-2 mm uwypuklenie krążka międzykręgowego i osteofity z tylnych krawędzi trzonów kręgowych powodują zwężenie światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych - nie można wykluczyć kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych C4. Na poz. C4 i C5 widoczne jest dyskretne ok. 1 mm uwypuklenie krążka międzykręgowego, bez cech ucisku na rdzeń. Na poz. C6/C7 światło kanału kręgowego oraz otwory międzykręgowe zwężone przez współistniejące osteofity z tylnych krawędzi trzonów kręgowych (w części tylno-lewobocznej sięgające 2-3 mm), szerokołukowe uwypuklenie krążka na ok. 1-2 mm oraz zmiany zwyrodnieniowe z tylnych ograniczeń kanału kręgowego - wymiar strzałkowy zmniejszony do ok. 10-11 (stenoza bezwzględna). Rdzeń szyjny o niezupełnie jednorodnej intensywności sygnału, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych. W mojej miejscowości nie ma lekarza neurochirurga. Proszę o informację, co mam robić. Samopoczucie się pogarsza. Mam problemy z wykonywaniem pracy.

Zmiany zwyrodnieniowe oraz przepukliny krążków międzykręgowych w zakresie odcinka szyjnego kręgosłupa są znacznie nasilone co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe oraz zwężenie kanału kręgowego zwłaszcza części dolnej odcinka szyjnego. Nie tylko jednak obraz RM jest ważny, ale także kliniczny stan pacjenta. Jeśli te patologie wiążą się z defektami neurologicznymi, silnymi dolegliwościami nie reagującymi na leki i zabiegi rehabilitacyjne oraz znacznie utrudniają życie codzienne jak i zawodowe to wymaga taki stan leczenia operacyjnego. W tym przypadku jednak warto byłoby skonsultować się z neurochirurgiem, który w tej sprawie podejmie ostateczną decyzję.