Wynik badania na przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka

czy przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka mogą nie wyjść na pierwszym badaniu i pojawić się dopiero po jakimś czasie? czy jeśli test na te przeciwciała jest ujemny należy jeszcze wykonać przeciwciała przeciwko czynnikowi Castle'a?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym i/lub czynnikowi Castle'a mogłyby być obecne jeśli u Pani występuje choroba Addisona-Biermera. Ich brak w zasadzie wyklucza to rozpoznanie.