Wynik badania na toksoplazmozę w 13. tygodniu ciąży

Jestem w 13 tygodniu ciąży lekarz zlecił mi badanie na toksoplazma gondii - p/c IgM (X45) wynik wyszedł 0.32 a w zakresie referencyjnym pisze watpliwe następna wizytę mam za 3 tygidnie czy powinnam iść prędzej i czy jeżeli mam toksoplazme to moge zarazić członków rodziny

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby powtórzyć badanie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

W tej sytuacji wskazane jest powtórzenie badania, ocena przeciwciał w klasach IgG i IgM, wykluczyć należy przede wszystkim infekcję toksoplazmozą w trakcie ciąży. Sugeruję skontaktować się z wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę.