Wynik badania na uczulenie na jad pszczoły

Witam. Mam pytanie. Po ukąszeniu komarów i podobnych owadów robią mi się ogromne bąble wielkości pączka, które bardzo swędzą i czasem nawet bolą. Obawiam się,że mogę być uczulona również na jad pszczeli. Niestety nigdy mnie nie użądliła pszczoła. Robiłam ostatnio badania z krwi. To są moje wyniki: Badanie IgE sp Jad pszczoły, wynik <0.10, jednostka ku/l. Moje pytanie brzmi czy mogę być uczulona na ten jad? i co mogę zrobić jeśli okaże się że będę uczulona. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie wszystkie osoby reagują uczuleniem. To, czy u danej osoby wystąpią objawy uczulenia, zależy od obecności w organizmie przeciwciał dla składników tej substancji, czyli alergenów. Przeciwciała biorące udział w reakcjach uczuleniowych – swoiste IgE – mogą być skierowane przeciwko różnym alergenom. U Pani takowych brak.