Wynik badania płodu a wykluczenie chorób

witam duzo teraz slychac na temat chorych dzieci, kobiet ktore jezdza na amniopunkcje oraz roznych chorobach genetycznych a takze o obumarciach ciazy nawet w 2 trymestrze. stad moje pytanie : Mam 23 lata mam jedno zdrowe i madre dziecko w wieku 3 lat , dzis byłam na usg rowno w 13 tyg. CRP wynosi 67,7mm widac kosc nosowa oraz przyziernosc karkowa to 1,9 .. chciałabym poprostu uslyszec ze nie ma mozliwosci zeby dziecko było chore prawda? zastanawialam sie nawet juz nad testami paapa

Niestety nie ma takiego badania, które w 100% oceni brak wad u płodu. USG prenatalne w I trymestrze ciąży wraz z testem PAPP-A (podwójny) - jest badaniem oceniającym TYLKO ryzyko trzech trisomii 21,18 i 13. Czyli ryzyko statystyczne. Bardziej dokładne są testy DNA płodowowego pobieranego z krwi matki - NIFTY lub Harmony. Lub inwazyjne - amniopunkcja lub biopsja kosmówki. Poza tym w II trymestrze wykonuje się USG oceniające anatomię płodu.