Wynik badania RTG klatki piersiowej a w następstwie zapalenie stawów

Witam, miesiąc temu zachorowałem na bakteryjne (paciorkowiec) zapalenie stawów. Badania laboratoryjne wykluczyły borelię, dnę moczanową, zmiany reumatoidalne. W trakcie choroby na nodze pod kolanem pojawił się rumień guzowaty, który znikł wkrótce po rozpoczęciu leczenia steroidem (M*** 16 mg). W trakcie zapalenia stawów pojawił się suchy kaszel. Reumatolog skierował mnie na prześwietlenie klatki piersiowej, w którym 'coś tam' wyszło i wezwano mnie na prześwietlenie boczne. Opis zdjęcia: "Płuca bez zmian ogniskowych i zapalnych. Lewa wnęka płucna zagęszczona, zwłaszcza jej dolny biegun. Kąty p-ż wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie. Wskazana konsultacja pulmonologa przed ewentualną kwalifikacją KT". Na zdjęciu z 2007 roku tych zmian nie ma. Reumatolog wypisał mi skierowanie na tomografię. Powiem, że czuję pewien niepokój. Czy mam powody do obaw? Czy zmiany mogą być następstwem przebytego zapalenia? Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Rozumiem, że porównano oba zdjęcia RTG a nie tylko opisy. Wydaje się, że jedynym sposobem, aby ocenić tą zmianę w lewej wnęce jest wykonanie zaleconej tomografii komputerowej. Oczywiście związku zmiany we wnęce płucnej i zapalenia stawów nie można na tym etapie wykluczyć, jednak na wiążące wnioski jest jeszcze za wcześnie.