Wynik badania TK jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej

Przy badaniu TK jamy brz.- uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianie aorty brzusznej. W Rtg kl. piers.-aorta miażdżycowa z blaszkowatymi zwapnieniami w łuku. Mam 64 lata (mężczyzna), wrażliwa przepona -ucisk i duszność przy siedzeniu z pełnym żołądkiem, pr. strona brzucha zawsze bardziej wystaje na zewnątrz. Ponoć powiększona prawa komora serca i nie domykają się zastawki ale mam brać tylko tabletki na ciśnienie i cholesterol. Ciś teraz130(160-105)-70(95-60)-60(47-67) Bogumił Katowice

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Blaszki miażdżycowe w aorcie są konsekwencją miażdżycy, czyli przewlekłej zwyrodnieniowo-wytwórczej chorobie naczyń. Z zamieszczonego opisu wynika, że podane wyniki oceniał lekarz, który zlecił wykonanie badań. Jeśli tak, proszę postępować zgodnie z jego zaleceniami i przyjmować regularnie leki.