Wynik badania USG piersi

Witam! Mam 40 lat. Niedawno udałam się na kontrolne badanie USG piersi. Wynik jest następujący: Piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W piersi prawej na godz. 9 owalny obszar hypoechogeniczny około 6 mm, o gładkim obrysie. Innych zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Przewody mlekowe nieposzerzone. Węzły chłonne pachowe niepowiększone - z przebudową tłuszczową. BIRADS 0 - lekarz zaproponował biopsję lub badanie USG za 3 miesiące. Poprzednie badanie kontrolne wykonane było półtora roku temu - wynik BIRADS 1. Dodam jeszcze, że w rodzinie wystąpił rak piersi - chorowała siostra mojej mamy.

Witam serdecznie!

Zmiana w piersi została opisana przez wykonującego jako BIRADS 0, co oznacza, że zmiana wymaga dalszej diagnostyki, aby ustalić jej charakter. Uważam, że warto byłoby wykonać dodatkowo u Pani badanie mammograficzne oraz skłaniałabym się ku biopsji. Jest Pani obciążona rodzinnie większym ryzykiem raka piersi, więc każdą zmianę jaka pojawia się w piersiach, zwłaszcza po 40 roku życia należy uważnie diagnozować, aby nie przeoczyć nowotworu, nawet jeśli wydaje się, że nie jest złośliwa.

Warto byłoby także zgłosić się do Poradni Genetycznej (skierowanie od lekarza rodzinnego), adresy najbliższych poradni znajdzie Pani w internecie. W Poradni zostaną wykonane badania, które określą Pani narażenie na zachorowanie i w razie potrzeby zostanie Pani objęta specjalnym programem badań profilaktycznych.

Pozdrawiam serdecznie