Wynik biopsji guzka tarczycy

Witam! W lipcu 2012 miałam wykonywaną biopsję guzka tarczycy. Rozpoznanie: rak brodawkowaty. W połowie sierpnia 2012, miałam operację: Całkowite usunięcie tarczycy oraz węzłów chłonnych przedtchawiczych. Otrzymałam już wynik histopatologii, który tak brzmi: Carcinoma papillare thyreoideae. Zmiana dwuogniskowa. Większy guzek średnicy 0,9 cm leży w dolnym biegunie płata prawego, drugi w płacie lewym. Obie zmiany nieotorebkowane, nie dochodzą do torebki narządu Metastases carcinomatosae in lymphonodis No 4 (4/7) Noduli lymphatici sine metasibus No 3 (3/7) Uwaga: w jednym z przerzutowo zmienionych węzłów chłonnych naciek nowotworowy ogniskowo zajmuje i przekracza torebkę. Wiem, że rozpoznanie histopatologiczne potwierdziło wynik biopsji, jednak niepokoją mnie te przerzuty. Co to dokładnie znaczy? Jak można stwierdzić które węzły chłonne są zajęte procesem nowotworowym? I co oznacza zdanie: "w jednym z przerzutowo zmienionych węzłów chłonnych naciek nowotworowy ogniskowo zajmuje i przekracza torebkę"? Teraz przyjmuję eutyrox 125, a izotopy planowane są na styczeń 2013. Zastanawiam się czy przez ten czas te obecne komórki nowotworowe w moich węzłach chłonnych nie "namnożą" się jakoś? Może powinnam mieć wcześniej jodoterapię albo jakieś inne leczenie? Po jakim czasie od operacji standardowo wykonuje się jodoterapię? A kiedy scyntygrafię? Mój wynik THS: 22,4; Tyreoglobulina: 6,00. Lekarz powiedział, że wynik Tg jest nie jest taki zły i nie ma powodów do niepokoju. O scyntygrafii też nic nie wspominał. Nie czuję się komfortowo z myślą, że mam jakieś przerzuty nowotworowe i żadnego leczenia przez tyle miesięcy! Bardzo proszę o opinię.

Metastases carcinomatosae in lymphonodis No 4 (4/7) Noduli lymphatici sine metasibus No 3 (3/7) - Taki wynik oznacza, że w 4 z 7 zbadanych węzłach chłonnych przedtchawiczych znaleziona ogniska przerzutowe raka brodawkowatego tarczycy, w tym w jednym z węzłów chłonnych nowotwór przekracza torebkę (naciek poza węzeł). Co to dokładnie znaczy? - To oznacza duże zaawansowania nowotworu, który oprócz zajęcia samej tarczycy, zajmuje węzły chłonne, a nawet przekracza ścianę takiego węzła. Jak można stwierdzić, które węzły chłonne są zajęte procesem nowotworowym? - Które węzły chłonne są zajęte, a które nie stwierdza się dopiero po ich wycięciu. Można ewentualnie znaleźć ogniska przerzutowe raka brodawkowatego tarczycy (zajęcie np. jakiś węzłów chłonnych) w badaniu scyntygraficznym - ale lokalizacja w takim przypadku nie jest ściśle dokładna. I co oznacza zdanie: "w jednym z przerzutowo zmienionych węzłów chłonnych naciek nowotworowy ogniskowo zajmuje i przekracza torebkę"? - Oznacza, że w niewielkim stopniu, w pewnym miejscu z węzła chłonnego rak przedostał się poza jego zasięg (poza strukturę węzła chłonnego). Wskazuje to na dość dużą agresywność raka. Zastanawiam się czy przez ten czas (styczeń 2013) te obecne komórki nowotworowe w moich węzłach chłonnych nie "namnożą" się jakoś? - Trzeba wiedzieć, że rak brodawkowaty rozwija się bardzo wolno (raczej latami). W tym przypadku, w przypadku tego raka nie ma niepokoju, że szybko się rozprzestrzeni tym bardziej, że został już wycięty (zwłaszcza ognisko pierwotne). Może powinnam mieć wcześniej jodoterapię albo jakieś inne leczenie? - O tym wszystkim zawsze decyduje onkolog. Myślę, że czas 3-4 miesięcy celem wprowadzenia jodoterapii nie jest zbyt długi i nie stanowi czasowego zagrożenia wznowy, rozprzestrzenienia się nowotworu. Po jakim czasie od operacji standardowo wykonuje się jodoterapię? - Najczęściej po kilu miesiącach. Przed samą jodoterapią trzeba wywołać podwyższenie poziomu TSH (odstawienie hormonów tarczycy), aby wychwytywanie jodu radioaktywnego było jak największe. A kiedy scyntygrafię? - Z reguły najpierw wykonuje się scyntygrafię celem oceny czy pozostał jeszcze jakiś miąższ tarczycy, czy może są jakieś ogniska przerzutowe, a dopiero potem wprowadza się odpowiednią (określa się też dawkę) jodoterapię.