Wynik biopsji tarczycy i wskazania do leczenia operacyjnego

Dostałam wynik biopsji tarczycy. Po konsultacji z lekarzem, który poradził mi szybko ją usunąć, nie do końca jestem przekonana. Chciałabym jeszcze nie podejmować takiej decyzji, więc pytam Was Drodzy jak długo można zwlekać? A wynik brzmi tak: "W badanym materiale cytologicznym z BAC płynowo-litego guzka obok grup normotypowych tyreocytów obecne grupy tyreocytów z cechami zwyrodnienia oksyfilnego.W tle obecne rozsiane makrofagi. Obraz zmiany łagodnej."

Beata, l. 46

Witam!

Obraz "zwyrodnienia oksyfilnego" może występować zarówno w wolu guzkowym, zapaleniu tarczycy, jak i świadczyć o nowotworze, i w tym przypadku wskazania do leczenia operacyjnego są silniejsze. Jednak z uwagi na różnorodność stanów, w których stwierdza się takie zmiany cytologiczne, przed podjęciem decyzji o leczeniu rozpoznanie powinien potwierdzić drugi cytolog.

Pozdrawiam