Wynik biopsji z guzka prawej piersi

Bardzo proszę o wytłumaczenie wyniku biopsji z guzka prawej piersi o wielkości 9 mm x 6 mm. Wyniki: Rozmazy ubogokomórkowe. Pojedyncze grupy komórek nabłonka przewodowego bez cytologicznych cech złośliwości, histiocyty. Elementy tkanki tłuszczowej. W tle treść białkowa i elementy morfotyczne krwi. Cytologicznie zmiana łagodna. Po wybraniu wyników lekarz powiedział mi tylko tyle, że powinnam albo usunąć guzek, albo kontrolować go czy rośnie dalej. Nie wiem co jest właściwsze w tym przypadku.

Bardzo proszę o pomoc!

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wynik biopsji wskazuje na zmianę łagodną, ale należy go rozpatrywać indywidualnie - w stosunku do obrazu guza w USG, Pani wieku oraz ewentualnych czynników ryzyka raka piersi.

Jeżeli jest Pani młoda (20-30 lat) bez obciążenia rodzinnego ani innych czynników ryzyka raka piersi oraz guz w USG wygląda na łagodny - można zmianę zostawić do obserwacji - za 6 miesięcy wykonać USG.

W innych sytuacjach guz należałoby usunąć aby móc ocenić go w pełni w badani histopatologicznym.

Pozdrawiam serdecznie