Wynik cytomegalii, a kolejna ciąża

Mam 36 lat jedno dziecko, trzy miesiące temu poroniłam. Po zrobieniu badań okazało się, że cytomegalia igg wynosi 163, a igm 0,46. Po dwóch miesiącach wyniki wyglądają następująco: Igg-150 a igm 0,44.
Czy mogę bezpiecznie dla dziecka zajść ponownie w ciążę?

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Pani wynik wskazuje na:  IgM (-) IgG (+), czyli jest to stan po przebyciu choroby (choroba w uśpieniu, nabyta odporność). W przypadku jeżeli u Pani infekcja przebiegła bezobjawowo i wirus jest w  uśpieniu, podczas ciąży może dojść do uaktywnienia się postaci dotychczas nieaktywnych.

Najbardziej niebezpieczne dla płodu jest pierwotna infekcja cytomegalią, zwłaszcza do 20 tygodnia ciąży (co Pani już nie grozi). Natomiast zakażenie nawracające u matki tylko w 1% przypadków kończy się infekcją wrodzoną u płodu, bo płód i noworodek chronione są przez przeciwciała wytworzone przez matkę w trakcie pierwszej infekcji.
Najczęściej dziecko styka się z wirusem w trakcie przejścia przez zakażony kanał rodny, w wyniku czego u 10% noworodków jest zakażenie o charakterze subklinicznym, a tylko 1% w tej grupie wymaga leczenia antywirusowego.

W każdym razie proponuję skonsultować wynik badania przeciwciał z Pani ginekologiem, w celu dokładniejszego omówienia zagadnienia.

Zwracam uwagę na możliwość obejrzenia materiału: Poronienie - przyczyny.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!