Wynik rezonansu magnetycznego a choroba Parkinsona

Rezonans magnetyczny a Parkinson. Badanie MRI wykonane w sekwencji SE i IR, obrazy T1 i T2-zależne uwidoczniło w obu półkulach mózgu nieliczne małe ogniska uszkodzenie istoty białej, dokonane najpewniej w przeszłości na tle naczyniowym. Na podstawie tego badania lekarz prowadzący stwierdził ostateczne rozpoznanie: G20, czyli chorobę Parkinsona. Czy słusznie? Jakie badania powinien wykonać chory by potwierdzić lub odrzucić tą tezę?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Chorobę Parkinsona można stwierdzić na podstawie występujących objawów klinicznych. Wykonanie badania MRI nie jest konieczne. W razie wątpliwości chory powinien udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.