Wynik RF powyżej normy

Wyniki RF. Co jeśli wynik równa się 30 a norma jest wskazana jako mniejsza od 30??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Czynnik reumatoidalny są to autoprzeciwciała skierowane przeciwko własnym białkom organizmu - immunoglobulinom. Nie wiemy dlaczego dochodzi do jego powstawania. Wiadomo natomiast, że wysokie wartości RF towarzyszą niektórym chorobom reumatycznym, przede wszystkim reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Niewielkie podwyższenie RF jest częste u ludzi zdrowych, szczególnie w starszym wieku, co przypisuje się m.in. przebytym zakażeniom wirusowym.