Wynik RTG płuc u 58-latka

Witam.Czy ktoś mógłby napisać co u wynik rtg? Czy ktoś wie czy to może oznaczać coś poważnego? Poj cień drobnoguzkowy wysycony w polu środkowym płuca prawego obwodowo,drobne nieregularne zacienienie w polu dolnym płuca prawego w rzucie żebra VII przedniego-pozapalne? Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy do płatów dolnych pluc. Zwapnienia we wnęce prawej. Serce rtg w normie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wskazany jest kontakt z lekarzem zlecającym wykonanie badania. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie badań dodatkowych (zdjęcie RTG boczne, tomografia komputerowa) i skonsultowanie zmiany z pulmonologiem. Bez znajomości stanu klinicznego i wskazań do wykonania badania nie można napisać nic więcej. Wykluczyć należy przede wszystkim nowotworowy charakter zmiany, zmiany pozapalne lub niegroźne zmiany wrodzone (warto porównać zdjęcie z wykonanymi poprzednio badaniami RTG klatki piersiowej).