Wynik testu Elisa a borelioza

Witam Męża w czerwcu 2013 ukąsił kleszcz, na poczatku lipca wyszedł rumień, brał antybiotyk doxycykline 4,5 tygodnia, pod koniec leczenia test wykazał, brak oznak boleriozy, tak okresliła Pani doktor. Na początku stycznia zrobiliśmy test Elisa IgM 53,41 dodatnie, IgG 10,26 ujemne. Proszę o informację czy mąż jest nadal chory, i co dalej robić, czy leczyć czy tylko powtarzać badania... Mieszkamy w Irlandii tutejsi lekarze nie bardzo znają się na tej chorobie, dziekuję i pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w diagnostyce boreliozy znaczenie mają przede wszystkim objawy kliniczne, jednak utrzymywanie się dodatnich IgM może świadczyć o aktywności choroby. Zalecany jest w tej sytuacji kontakt z lekarzem chorób zakaźnych i ew. powtórzenie leczenia antybiotykami.