Wynik USG tarczycy a wskazania do operacji

TARCZYCA -wynik usg .W lewym płacie dużo lito-torbielowata zmiana ogniskowa obejmujaca cieśń unaczynienie zmiany obwodowe-wymiary 40x20mm.w prawym płacie dwie lito-płynowe zmiany ogniskowe 9 i 7mm-bez widocznych przepływow.tarczyca powiekszona. Wymiary płat prawy.10ml cieśń.1.5cm.płat lewy.30ml. obj.całk.ok.40ml. tchawica przesunięta w prawo uciśnięta. węzły niepowiekszone. tsh.1,36 BADANIA ROBIŁAM PRYWATNIE,CZY MUSZĘ SIĘ OPEROWAĆ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dodatkowo powinna zostać wykonana biopsja cienkoigłowa - pobranie materiału ze zmian patologicznych uwidocznionych w badaniu USG. Na podstawie oceny histologicznej komórek określana jest diagnoza - typ rozrostu patologicznego gruczołu tarczowego. Jednak sam fakt powiększenia gruczołu do tego stopnia, że uciska i przesuwa on tarczycę jest wskazaniem do zabiegu resekcji tego gruczołu. Proszę zgłosić się do poradni chirurgicznej przy szpitalu w którym operacje tego typu (tyroidektomia) są wykonywane.

Lek. Marta Gryszkiewicz

*do tego stopnia, że uciska i przesuwa on TCHAWICE (przepraszam za pomyłkę w tekście)

Szanowna Pani,

Biorąc pod uwagę obraz usg tarczycy oraz modelowanie i przesunięcie tchawicy przez powiększoną tarczycę operacja będzie dla Pani optymalną formą leczenia. Przed ewentualnym zabiegiem warto byłoby wykonać scyntygrafię tarczycy oraz biopsję zmian w tarczycy celem określenia radykalności zabiegu. Jeśli bardzo boi się Pani zabiegu, to po ew. scyntygrafii i biopsji zmian w tarczycy może się Pani skontaktować z endokrynologiem - do rozważenia terapia radiojodem, ale przy braku przeciwwskazań. Jeśli ma Pani objawy uciskowe na tchawicę w postaci duszności wskazaną formą leczenie byłaby jednak operacja. Proszę również pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko żółtaczce przed ewentualnym zabiegiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz