Wyniki 12-latki. Interpretacja

12 lat, dziewczynka (od roku miesiączka), czynnie od lat uprawia tenis stołowy (treningi 2 razy w tygodniu, zawody w weekendy). Wyniki: HCT - 28,9, RBC - 4,85, HGB - 8,5, WBC - 3,3, MCV - 60, MCHC - 29,3, MCH - 17,5, RDW-CV - 16, PLT- 375, MPV - 9,0; rozmaz wart. b: NEUT - 1,38%, NEUT - 41,1, LYMPH - 1,62, %LYMPH - 48,3, MONO - 0,27, %MONO - 8,2, EO - 0,08, %EO- 2,3 i %BASO - 0,1, OB po 1 h 12 {mm}. W czerwcu i lipcu brała żelazo, 2 opak., 30 tabl. do żucia, ponadto jest osowiała, apatyczna, rozdrażniona. W rodzinie występowała białaczka limfoblastyczna (chorowała 3-letnia kuzynka mamy dziewczynki). Zaniepokojona babcia

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Znaczne obniżenie hemoglobiny we krwi w stosunku do liczby czerwonych krwinek oraz mała objętość krwinki mogą wskazywać na anemię z niedoboru żelaza. Aby to potwierdzić na 100%, należałoby oznaczyć poziom żelaza, ferrytyny oraz TIBC we krwi.
W wieku 12 lat zazwyczaj następuje faza szybkiego wzrostu (skok pokwitaniowy), co plus rozpoczęcie miesiączkowania może skutkować zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dietę dziecka - czy dostarcza odpowiedniej ilości żelaza (warto spożywać pokarmy takie jak: mięso, fasola, szpinak, zielona sałata).

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie kału pod kątem pasożytów (co najmniej 3 razy) oraz badanie stolca na krew utajoną. I oczywiście prowadzić dalej leczenie preparatem żelaza - pod kontrolą wyników morfologii. Uzupełnienie niedoborów może potrwać czasami nawet kilka miesięcy.

Należy pamiętać także, aby bezpośrednio przed lub po zażyciu tabletki z żelazem wnuczka nie spożywała pokarmów mlecznych, gdyż zmniejszają one wchłanianie tego pierwiastka.

Objawy, o których Pani pisze (apatia, rozdrażenie) związane są z anemią i powinny ustąpić wraz z poprawą wyników krwi.

Pozdrawiam serdecznie