Wyniki ANA 1, ANA 2

Witam! Lekarz zapisał mi szczepionkę Luivac, jednak przed wykupieniem polecił zrobić badania ANA 1, 2 i ASO ,czy przypadkiem nie mam jakiejś choroby autoimmunologicznej i czy mi ta szczepionka nie zaszkodzi. Wyniki ANA 1, ANA 2 wyszły dodatnie i tak: Przeciwciała przeciwjądrowe o ziarnistym typie świecenia 1: 100, przeciwciała przeciw cytoplazmie 1:100, przeciwciała przeciw jąderkom 1:100. Dodam, że nie mam jakichś szczególnych dolegliwości. Lekarz ten twierdzi, że szczepionki wziąć nie mogę, bo zaczyna się u mnie kolagenoza. Ja jednak mam pytanie, czy na pewno ten lekarz ma rację? Czy tak niskie miano oznacza początek takiej choroby? Czy może to również znaczyć coś innego? Czy powinnam wybrać się do reumatologa z wynikiem? Dodam, że rok temu miałam robione badania na autoimmunologiczne zapalenie wątroby i wynik był następujacy: przeciwciała przeciwjądrowe: negatywne, przeciwciała przeciwmitochondrialne: nagatywne, przeciwciała przeciw komórkom wątroby: negatywne, przeciwciała przeciw kanalikom żółciowym: negatywne. Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna B.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szczepionki typu Luivac są rzeczywiście przeciwwskazane w chorobach z autoagresji, czyli w stanach, kiedy organizm produkuje przeciwciała przeciw własnym tkankom, do takich chorób należą m.in. wspomniane kolagenozy. Przeciwciała ANA są podwyższone w kolagenozach, ale istotny klinicznie jest wynik miana >1/160. Poza tym u ok. 5% (inne źródła podają, że u nawet 17%) populacji zdrowej te przeciwciała są również dodatnie. Tak więc, jeśli nie ma Pani żadnych niepokojących objawów chorób reumatologicznych, to być może nie ma przeciwwskazań do szczepionki. Pisze Pani jednak, że miała robione badania w kierunku autoimmunologicznego zapalenia wątroby, więc były pewnie jakieś nieprawidłowe objawy czy wyniki badań. Myślę, że decyzję powinien podjąć jednak lekarz, który Panią zbada i zbierze dokładny wywiad.

Pozdrawiam.