Wyniki badań enzymatycznych w zakresie wątroby

Witam! Bardzo proszę o interpretację wyników: ALT - 61, AST - 41, fosfataza zasadowa - 218, GGTP - 66, HDL - 46,8, LDL - 152,5, trójglicerydy - 92,4. Jestem mężczyzną, 28 lat, 178 cm wzrostu, 90 kg wagi. Wyniki podstawowe krwi - wszystkie w normie oprócz NPV - 7,8. Pragnę nadmienić, że fosfatazę zasadową mam przekroczoną chyba od co najmniej 4 lat i ten wskazany teraz poziom jest najwyższy. Kiedyś jeździłem do hepatologa i skończyło się na tym, że taka moja uroda... Jeszcze jedno - odbija mi się co najmniej kilkanaście razy na dzień, zazwyczaj po jedzeniu. Bardzo proszę o jakieś wskazówki w celu dalszej diagnozy ewentualnie leczenia.

Wyniki badań enzymatycznych w zakresie wątroby rzeczywiście są nieznacznie przekroczone (nie podał Pan norm, a z reguły każde laboratorium ma inne normy). Tym problemem powinien zająć się hepatolog. Jeśli jednak on uważa, że nie mają one wykładnika w uszkodzeniu wątroby ("taka uroda") proszę się tym nie przejmować. Być może taka nadprodukcja enzymatyczna Pana wątroby jest po prostu normą w Pana przypadku. Co do odbijania się okresowego poposiłkowego to zapewne nie ma to żadnego związku z wynikami badań enzymatycznych wątroby. Jeśli nie stanowi Panu taki stan problemu to raczej nie wymaga to leczenia. Jeśli czuje Pan z tego powodu dyskomfort to radziłbym skonsultować się w tej sprawie z gastroenterologiem. Zapewne celem diagnostyki tego stanu będzie wymagana gastroskopia z uwagi np. na podejrzenie przepukliny rozworu przełykowego.