Wyniki badań hormonalnych i starania o dziecko

Witam serdecznie, Od 2 lat staramy się z mężem o dziecko- lekarz ginekolog zlecił mi szereg badań, m.in: FSH - wynik 10.830; LH - wynik 4,6 mIU/ml; estradiol - wynik 50,87 pg/ml. Powyższe badania wykonałam w 2 dniu cyklu (w/g zaleceń specjalisty). Czy powyższe wyniki mogą wskazywać na jakieś zaburzenia??? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W podanych wynikach najbardziej istotną nieprawidłowość stanowi podwyższony poziom FSH, co może wskazywać na obniżoną rezerwę jajnikową. Koniecznie proszę zatem skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który zinterpretuje badania w oparciu o dane kliniczne oraz wdroży właściwe postępowanie.

Rzeczywiście FSH tak wysokie w 2 dniu cyklu może wskazywać na problem z możliwością jajeczkowania. Rezerwę jajnikową lepiej jednak oceniać poprzez badanie AMH. Im niższy poziom, tym rezerwa jajnikowa jest mniejsza, a zatem z działaniami wspierającymi rozród należy się spieszyć.