Wyniki badań na okoliczność wpływu długotrwałego stresu i lęku matki na płód

Czy jest szansa na pozyskanie wyników badań na okoliczność wpływu długotrwałego stresu i lęku matki na rozwój płodu. Mój pracodawca zafundował mi stresowo lękowy wielotygodniowy poligon, który trwał od pierwszego dnia zajścia w ciążę do jej przedwczesnego zakończenia w 8 tygodniu (wg. miesiączki to miał być 11 tydzień, wg histopatologii wiek oceniono na tydzień 8). Nie stwierdzono u mnie przyczyn dla których ciąża mogłaby obumrzeć. Ostatnie badania, które miały miejsce na tydzień przed potwierdzały, że ciąża jest prawidłowa, serce biło. Lekarz dokonał jedynie korekty co do wieku płodu (wg. wielkości o 2 tygodnie młodszy).

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Obawiam się, że taki wpływ stresu, lęku, czy przepracowania na poronienie ciąży jest niestety niemożliwy do udowodnienia, gdyż nie ma badań, które mogłyby to potwierdzić. W pierwszym trymestrze bardzo często dochodzi do samoistnego obumarcia ciąży głównie z powodu wad zarodka i dzieje się tak pomimo tego, że do tej pory ciąża przebiegała prawidłowo. Tak więc raczej nie zdoła Pani udowodnić pracodawcy winy w tej kwestii, może Pani co najwyżej w następnej ciąży wziąć pod uwagę wpływ stresu i od początku starać się oszczędzać, w razie potrzeby udać się nawet na zwolnienie chorobowe. Pozdrawiam!