Wyniki badań PDW, MPV, P-LCR oraz osadu moczu w ciąży

Witam! Wczoraj odebrałam wyniki badań krwi. Wszystkie parametry są w normie, oprócz PDW 8 (norma 9-17), MPV 7,82 (norma 9,00-13,00), P-LCR 11 (norma 13-43). O czym to może świadczyć? Dodam jeszcze, że jestem w 7 tygodniu ciąży i czuję się osłabiona i senna oraz miewam nudności. Niepokoją mnie również wyniki badań osadu moczu. Nabłonki płaskie - liczne, leukocyty 5-10 (norma 0-5), erytrocyty świeże 5-10 (norma 0-5), erytrocyty wyługowane 1-3 (norma 0-3), pasma śluzu - liczne, bakterie - d liczne. Ogólne badanie moczu jest w normie (jedynie pH 8,0). Dziękuję za pomoc, Anna
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli podane przez Panią parametry morfologii krwi były jedynymi zaobserwowanymi odchyleniami, badanie jest całkowicie prawidłowe. W morfologii największe znaczenie mają wartości bezwzględne poszczególnych składników krwi. Pozostałe parametry odgrywają rolę pomocniczą w diagnostyce, jeżeli wartości bezwzględne danych krwinek były nieprawidłowe. PDW, MPV, P-LCR dotyczą płytek krwi. Niewielkie różnice w normach zależą od kalibracji aparatu służącego do badania morfologii, i nie należy się nimi przejmować.

Jeżeli badanie moczu było wykonane prawidłowo (umycie narządów płciowych wodą z mydłem przed pobraniem próbki, pobranie próbki ze środkowego strumienia - pierwsza porcja moczu do toalety, a następna do pojemnika) - sugeruje obecność zakażenia układu moczowego. Powinna Pani udać się do lekarza prowadzącego ciążę - bardzo możliwe, że będzie konieczne przyjmowanie antybiotyku.

Zakażenia dróg moczowych w ciąży zdarzają się często, gdyż stan ten powoduje zastój moczu w drogach moczowych. Dlatego w każdym trymestrze wykonuje się badanie ogólne moczu.