Wyniki badań przeciwciał anty-Tg

Witam serdecznie. Chciałabym zapytać, co oznacza podwyższony poziom przeciwciał anty-Tg (136,4 IU/ml)? Stężenie hormonów tarczycy mam w normie, a mianowicie: TSH = 3,391 uIU/ml, fT4 = 1,22 ng/dl oraz fT3 = 2,65 pg/ml. Czy podwyższony poziom przeciwciał anty-Tg oznacza coś poważnego? Czy można go jakoś zmniejszyć? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania, które potwierdzą ewentualne schorzenie? Do czego mogą prowadzić problemy z tarczycą? Czy są one bardzo poważne? Czy wpływają na działanie całego organizmu? A może nie mam się czego martwić? Będzie dobrze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, Iwona
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Przeciwciała anty-Tg, czyli przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie, są jedym z czynników wywołujących autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto). Jeśli ich stężenie jest powyżej 100 j.m./ml, możemy stwierdzić takie zapalenie. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może przebiegać z eutyreozą (właściwą funkcją tarczycy) lub nawet z hipertyreozą (nadczynnością tarczycy), bowiem uszkodzone przez proces autoimmunologiczny pęcherzyki tarczycy uwalniają zmagazynowany w nich hormon.

Takie zapalenie tarczycy może przebiegać bez znacznego uszkodzenia tarczycy jednakże często prowadzi do poważnego uszkodzenia gruczołu. Wtedy następuje niedoczynność tarczycy, jako wynik całego procesu zapalenia. Trzeba wtedy do końca życia suplementować hormony tarczycy. Na szczęście są to tanie tabletki i leczenie substytucyjne poza koniecznośćią pamiętania o nim, nie jest uciążliwe.