Wyniki badań - TSH, osteokalcyna, glukoza

Dzień dobry, kobieta, 44 lata, szczupła, z nadciśnieniem, znerwicowana. Proszę o informację, co może oznaczać wynik badania osteokalcyny poniżej 2 ng/ml (podane jest min. 3,10, maks. 13,70). Jednocześnie, z innych badań, podwyższone są: cholesterol (całkowity 304 mg/dl, HDL 111 mg/dl, LDL 180 mg/dl), glukoza blisko maksimum: 103 mg/dl, Alat 47 IU/L, oraz TSH 5,21 ulU/ml. Pozostałe wyniki w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź, Kropo
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niemieszczące się w granicach normy (według Pani opisu) - zbyt wysokie TSH sugeruje niedoczynność tarczycy. Charakterystyczne dla tej choroby są też podwyższone stężenia cholesterolu we krwi, zwiększona może być aktywność AlAT. Obniżone stężenie osteokalcyny świadczy o spowolnieniu procesów przebudowy kości, do którego także dochodzić może w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Stężenie glukozy we krwi na czczo jest zbyt wysokie - górną granicą normy jest 100 mg/dl (prawdopodobnie na wydruku wyniku podane są nieaktualne wartości referencyjne). Wartość 103 mg/dl  wymaga dalszej diagnostyki w kierunku zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Nie da się jej wyjaśnić prawdopodobną niedoczynnością tarczycy, gdyż w tej chorobie wartości stężenia glukozy we krwi na czczo są zwykle zmniejszone.

Z wynikami proszę koniecznie zgłosić się do lekarza, który zlecił wykonanie badań, gdyż konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie.

Pozdrawiam.