Wyniki badania hormonów płciowych u 31-latki

Dzisiaj jest 21 dc i zrobiłam badanie: Progesteron 23.89 ng/ml (faza lutealna 1.7-27.0) czyli owulacja była? Potwierdzają to też testy owulacyjne które wykonałam w 13, 14 dc. Zrobiłam również: Prolaktyna 29.79 ng/ml (kobiety 3.9 - 29.5) i tutaj chyba wynik jest zbyt wysoki?? Przypomnę, że w 3 dc Prolaktyna wyszła na poziomie: 27.5 ng/ml Czyli teraz troszkę więcej. Co o tym myślicie?

Witam! Poziom prolaktyny znajduje się na granicy normy, mało prawdopodobne jest że świadczy o jej nadprodukcji np. przez gruczolaka przysadki. Może wiązać się natomiast z tzw. hiperprolaktynemią czynnościową, powstającą najczęściej w wyniku narażenia na długotrwały stres.