Wyniki badania krwi a planowana operacja wycięcia płata tarczycy

Pytanie do lekarza Tomasza Stawskiego. W ub. roku zaszczepiłam się przeciwko żółtaczce B. Niedawno jestem po usunięciu płata tarczycy z powodu 1 cm raka brodawkowatego i w oczekiwaniu na kolejną operację wycięcia drugiego płata, i przed jodowaniem. Poza wcześniejszymi zgagami i przejściu zapalenia płuc (antybiotyki), czuję się dość dobrze. W badaniu kontrolnym krwi po infekcji grypowej, a tuż przed operacją wynik: kreatynina - 1,16 (norma 0,50-1,10), ALT- 47 (norma 4,0-42). Po operacji tarczycy - karta informacyjna szpitalna: A-TG - 170 (=12,5), HCV- p/c przeciw HCV (WZW typu C)- 0,070 index, nieobecne (nieobecne:

Termin wizyty u endokrynologa bardzo daleki, a mam kontrolować, żeby nie doszło do niedoczynności tarczycy przed operacją (dlaczego?), więc też nie wiem co z tą tarczycą, i co z wątrobą? - Ponieważ jest Pani przygotowywana do kolejnej operacji teraz już doszczętnego usunięcia tarczycy, aby Panią znieczulić nie może mieć Pani zaburzeń w zakresie poziomu hormonów tarczycy we krwi. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy jest przeciwwskazaniem do znieczulenia. Takie wyniki badań laboratoryjnych w zakresie tarczycy są związane z niedawno przebytym zabiegiem i nie budzą niepokoju. To samo dotyczy się aktywności enzymów wątrobowych głównie w zakresie ASPAt-u i ALAT-u, które są w niewielkim stopniu podwyższone i jeszcze taki stan może być następstwem przebytej niedawno operacji tarczycy oraz zapalenia płuc.

Trzeba pamiętać, że badania enzymatyczne wątroby należy wykonywać po 24 godzinnej diecie lekkostrawnej, bez używek i leków. Czy to martwica lub po jodzie może się zrobić, a może to przerzut? - Na pewno trzeba obecnie poddać się zabiegowi doszczętnego usunięcia tarczycy i jodoterapii, a dopiero konkretnie oceniać sytuację kliniczną. Mój lekarz rodzinny nie zajmuje się tarczycą. Wątrobowe miałam powtórzyć, choć na zawsze już tak pozostanie? - Myślę, że parametry wątrobowe powoli, systematycznie po kolejnym zabiegu wrócą do normy.