Wyniki badania MR i EEG

Proszę o wytłumaczenie mi, co może oznaczać badanie MR: Mózg i móżdzek bez zmian ogniskowych i zaburzeń intensywności sygnału. Poszerzona pojedyncza przestrzeń okołonaczyniowa u podstawy prawego płata czołowego. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Sploty naczyniówkowe symetryczne. Masywne przyścienne obrzęki śluzówki w zatokach szczękowych. Mielinizacja ukończona. Badanie EEG: Badanie we śnie spontanicznym. Cechy bioelektryczne snu są wyrażone. W okolicy centralno-ciemieniowej, niekiedy również skroniowej środkowej, po prawej stronie lub obustronnie widoczne są pojedyncze fale ostre o ampl. do 130 uV.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani.

Nie napisała Pani, z jakiego powodu zostały wykonane badania. Znajomość obrazu klinicznego choroby znacząco ułatwia postawienie diagnozy. Zwłąszcza badania EEG nie powinno się nigdy analizować, nie znając historii choroby pacjenta. Obecność fal ostrych może, ale nie musi oznaczać patologii. W badaniu rezonansu zaś zwraca uwagę obrzęk śluzówki w zatokach. Być może ma Pani objawy stanu zapalnego w obrębie zatok, o których Pani nie napisała.