Wyniki badania poziomu prolaktyny w diagnozie niepłodności

Witam. Wśród licznych badań zleconych przez lekarza ginekologa (diagnoza niepłodności) robiłam prolaktynę ( 2 dc). Prolaktyna na czczo wyszło 21, 21 (N 4,79- 23,30). Zaś prolaktyna po 60 min, od przyjęcia 10mg MTC wyszło aż 120. Co znaczą takie wyniki? Jestem trochę zaniepokojona tym wysokim wynikiem. Czy jest normą, że tak wzrasta poziom prolaktyny po tej tabletce?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany, tak wysoki wzrost poziomu prolaktyny może wskazywać na hiperprolaktynemię czynnościową. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.